envicentrum PRO KRAJINU Vysoké Pole

Spustili jsme nové webové stránky!

Programy pro 2. stupeň ZŠ a střední školy

Výukové programy zaměřené na člověka, přírodu a tradice probíhají ve vnitřních prostorách envicentra i v terénu. Důležité je vybavit se do terénu vhodnou obuví a oblečením. Základní délka programu je 1,5 hodiny. Po domluvě lze program upravit dle individuálních potřeb, případně obohatit o doplňkové aktivity (např. svezení koňským povozem, opékání špekáčků na ohni, rukodělná aktivita, návštěva obchůdku s drobnými suvenýry aj.). Minimální počet žáků je 15. Cena za žáka je 35 Kč až 50 Kč.

Nabízíme i zajištění občerstvení nebo obědů v restauraci Na Lesovni.

Ke stažení: Nabídka výukových programů pro II. stupeň ZŠ a střední školy

Bylinková cesta zdraví – učni babky kořenářky

Naše Vysocká babka kořenářka se poohlíží po nových kořenářských učních. Jakožto budoucím kořenářským učňům vám babka vypoví pověsti a báje, které s navštívenému místu vztahují.

#

Bylinky pro radost i starost – pokročilí kořenáři

Mnozí z vás už se nejednou zastavili uprostřed louky, aby se porozhlédly, odkud vychází ta libá vůně mateřídoušky nebo dobromysli. Vůně však není to jediné, co bylinky umí. Pojďte si na vlastní kůži a chuť a oči vyzkoušet, co dalšího bylinky svedou.

#

Cestovní kancelář

Vžijete se do role pracovníka cestovní kanceláře a přilákejte turisty do našeho regionu prostřednictvím originálního plakátu. Je jen na Vás, jak srozumitelně a zajímavě dokážete prezentovat přírodu, památky, osobnosti a místní tradice.

#

Kam s odpadem?

Půda byla od nepaměti nejvyužívanějším přírodním zdrojem. A využívali ji nejen zemědělci. Také starobylí lovci a sběrači na ni byli svým způsobem odkázáni. V našem programu se žáci seznámí s principem vzniku půdy kompostováním.

#

Kdo tu byl?

Pojďte s námi do přírody a staňte se tím, kdo umí přečíst stopy obyvatelů lesa. Staňte se malým stopařem obyvatel lesa. Možná budete překvapeni, kolik zvířat běhá lesem i když je nevidíme.

#

Letem ptačím světem

Ač zima pevně vládne, ptáci se začínají čím dál více hlasově projevovat, jako by přivolávali jaro. Pojďme se o nich dozvědět něco více. Jak podporovat ptáky přezimující u nás? Zimou ale naše pomoc končit nemusí. Ukážeme si, jak vypadá kvalitní budka, kde ji umístit, či proč krmítko můžeme v létě nahradit napajedlem. Navštívíme ptačí pozorovatelnu.

#

Ochrana přírody

„Když jdu takhle lesní cestou slyším, jak jemný vánek rozševelil listí v korunách stromů. Zaposlouchám se do zpěvu ptáků. Najednou můj zrak utkví na kmeni stromu, po kterém právě přeběhla veverka. “ Příroda byla od nepaměti oázou klidu a místem, kde můžeme tzv. dobít baterky.

#

Ovčí vlnění

Jaké jsou tradice v Bílých Karpatech a jak s nimi souvisejí ovečky? Budeme poznávat zaniklá i stará řemesla a řemesla s novou tváří. Povíme si o vlně jako o materiálu minulosti a budoucnosti.

#

Ovoce chutná nejvíce, když je z naší vesnice – podzim

Víte, jak potěší a rozehřeje v zimě pečený čaj. Nebo jak posilní marmeláda z černého rybízu, v které jsou všechny vitamíny, protože se nemusí tepelně zpracovávat? Program má inspirovat k tomu, aby ovocné stromy a keře zůstávaly součástí našich zahrad.

#

Staré moudrosti v nové krajině

Střecha Evropy to jsme my. Kolik vody nám naprší tolik jí máme. To už věděli naši praprapra… dědečci. S žáky zjistíme, jakým způsobem na našem území předci hospodařili, jak nakládali s vodou a krajinou. Badatelskou formou žáci zjistí, jak se voda chová na různých stanovištích. Žáci budou ti, kdo navrhnou nová opatření či zlepšení.

Tajemství lesa

Jak důležitý je les pro člověka a jeho současný život, to si ukážeme v tomto výukovém programu. Les nám vypráví svůj příběh, stačí jen pozorovat a umět poslouchat. Žáci si vytvoří vlastní sbírku stromů, se kterou mohou pracovat v dalších hodinách ve škole.

#

Tajemství map

Umíte číst v mapách? Dokážete v mapě určit místo, kde se právě nacházíte? Poznáte, zda cesta vašeho výletu povede do kopce či z kopce? Víte co je to azimut? Pojďte se ponořit do řeči map a objevit jejich tajemství.

#

U nás na dědině

Přijďte na kus řeči do valašské chalúpky. Dozvíte se, jak se žilo na Valašsku. Kolik místností bylo v chalupě. Co je to šindel, kabřinec. Kde spávala a s čím si hrávala děcka. Čemu se věnovali dospělí a co bylo hlavní obživou obyvatel.

#

V chudé brázdě kamení aneb rolníkův rok

Od jara do zimy měl rolník na Valašsku plné ruce práce. Pěstoval na poli, v sadu i v zahradě, aby své rodině zajistil obživu. Přijďte se seznámit s ročním pracovním koloběhem valašského rolníka a s plodinami pěstovanými na Valašsku.

#

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Aktuální počasí

dnes, neděle 5. 12. 2021
sněžení 1 °C -2 °C
pondělí 6. 12. mírné sněžení 0/-5 °C
úterý 7. 12. zataženo -1/-6 °C
středa 8. 12. polojasno 0/-6 °C