envicentrum PRO KRAJINU Vysoké Pole

Spustili jsme nové webové stránky!

Programy pro 1. stupeň ZŠ

Výukové programy zaměřené na člověka, přírodu a tradice probíhají ve vnitřních prostorách Envicentra i v terénu. Důležité je vybavit se do terénu vhodnou obuví a oblečením. Základní délka programu je 1,5 hodiny. Po domluvě lze program upravit dle individuálních potřeb, případně obohatit o doplňkové aktivity (např. svezení koňským povozem + 20 Kč/žák , opékání špekáčků na ohni, rukodělná aktivita, návštěva obchůdku s drobnými suvenýry aj.).

Cena za žáka je 50 Kč až 70 Kč. Minimální cena programu je za 15 žáků.

Nabízíme i zajištění občerstvení nebo obědů v restauraci Na Lesovni.

 

Advent a Vánoce na Valašsku

V době adventní v našem picníku prožijí děti Vánoce jako za starých časů. Dýchne na ně nejen teplo sálajícího ohně a vůně bylinkového čaje, ale také kouzlo starodávných obyčejů, které dříve doprovázely adventní dobu i samotné Vánoce.

Advent a Vánoce na Valašsku

Bylinková cesta zdraví – učni babky kořenářky

Naše Vysocká babka kořenářka se poohlíží po nových kořenářských učních. Jakožto budoucím kořenářským učňům vám babka vypoví pověsti a báje, které se k navštívenému místu vztahují.

Bylinková cesta zdraví – učni babky kořenářky

Bylinky pro radost i starost – pokročilí kořenáři

Mnozí z vás už se nejednou zastavili uprostřed louky, aby se porozhlédli, odkud vychází ta libá vůně mateřídoušky nebo dobromysli. Vůně však není to jediné, co bylinky umí. Pojďte si na vlastní kůži a chuť a oči vyzkoušet, co dalšího bylinky svedou.

Bylinky pro radost i starost – pokročilí kořenáři

Kam s odpadem?

Motivace k zamyšlení nad otázkou: „Kam s odpadem?“
V teoretické části si žáci ujasní: co je odpad, jak se třídí a jak se dá dále využít. Výuka bude vedena zábavnou formou pomocí her a tvořivých aktivit.

Kam s odpadem?

Kdo tu byl?

Pojďte s námi do přírody a staňte se tím, kdo umí přečíst stopy obyvatelů lesa. Staňte se malým stopařem obyvatel lesa. Možná budete překvapeni, kolik zvířat běhá lesem, i když je nevidíme.

Kdo tu byl?

Kompostuj i Ty!

Půda byla od nepaměti nejvyužívanějším přírodním zdrojem. A využívali ji nejen zemědělci. Také starobylí lovci a sběrači na ni byli svým způsobem odkázáni.

Kompostuj i Ty!

Letem ptačím světem

Ač zima pevně vládne, ptáci se začínají čím dál více hlasově projevovat, jako by přivolávali jaro. Pojďme se o nich dozvědět něco více. Jak podporovat ptáky přezimující u nás? Zimou ale naše pomoc končit nemusí. Ukážeme si, jak vypadá kvalitní budka, kde ji umístit, či proč krmítko můžeme v létě nahradit napajedlem.

Letem ptačím světem

Malý vodohospodář

Mami, odkud se bere voda v kohoutku v kuchyni? Tati, jaký je rozdíl mezi pitnou a užitkovou vodou? Babi, proč zaléváš zahradu pitnou vodou? Na tyto a mnohé jiné otázky najdeme s žáky odpověď.

Na statku

Jaká zvířata chováme na statku? Co mají zvířata ráda a co od nás potřebují? Jak pomáhají hospodářská zvířata nám? Jak se liší nohy slepice a husy? Nevíte? Na tyto i jiné otázky odpovídá exkurze po našem valašském hospodářství.

Na statku

Ovčí vlnění

Jaké jsou tradice v Bílých Karpatech a jak s nimi souvisejí ovečky? Budeme poznávat zaniklá i stará řemesla a řemesla s novou tváří. Povíme si o vlně jako o materiálu minulosti a budoucnosti.

Ovčí vlnění

Ovoce chutná nejvíce, když je z naší vesnice – podzim

Víte, jak potěší a rozehřeje v zimě pečený čaj. Nebo jak posilní marmeláda z černého rybízu, ve které jsou všechny vitamíny, protože se nemusí tepelně zpracovávat? Program má inspirovat k tomu, aby ovocné stromy a keře zůstávaly součástí našich zahrad. A zahrada nám přinášela jak krásu např. v podobě jarní záplavy květů či podzimního zbarvení listů, tak užitek v podobě zdravých plodů, které můžeme dále zpracovávat.

Ovoce chutná nejvíce, když je z naší vesnice – podzim

Tajemství lesa

Jak důležitý je les pro člověka a jeho současný život? Les nám vypráví svůj příběh, stačí jen pozorovat a umět poslouchat. Žáci si vytvoří vlastní sbírku stromů, se kterou mohou pracovat v dalších hodinách ve škole.

Tajemství lesa

U nás na dědině

Přijďte na kus řeči do valašské chalúpky. Dozvíte se, jak se žilo na Valašsku. Kolik místností bylo v chalupě. Co je to šindel, kabřinec. Kde spávala a s čím si hrávala děcka. Čemu se věnovali dospělí a co bylo hlavní obživou obyvatel.

U nás na dědině

V chudé brázdě kamení aneb rolníkův rok

Od jara do zimy měl rolník na Valašsku plné ruce práce. Pěstoval na poli, v sadu i v zahradě, aby své rodině zajistil obživu. Přijďte se seznámit s ročním pracovním koloběhem valašského rolníka a s plodinami pěstovanými na Valašsku.

V chudé brázdě kamení aneb rolníkův rok

Velikonoce na Valašsku

Na velikonočním programu pro děti od druhých tříd, se děti dozví, proč se říká poslední neděli před Velikonocemi Květná a proč se na Velký pátek nesmělo prát prádlo? Jak to, že se má na Škaredou středu každý usmívat a k čemu je půst?

Velikonoce na Valašsku

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
1
25 26 27 28 29 30 31

Aktuální počasí

dnes, úterý 19. 3. 2024
slabý déšť 5 °C 0 °C
středa 20. 3. jasno 7/-1 °C
čtvrtek 21. 3. oblačno 7/-1 °C
pátek 22. 3. skoro jasno 10/0 °C